Верховна Рада України прийняла у першому читанні проєкт закону про Дія Сіті

Новини ІТ
25.05.2021 1078

Економічний розвиток будь-якої країни досягається через підвищену конкурентоспроможність продукції, наявність великої кількості робочих місць та використання новітніх технологій. Країни шукають різноманітні шляхи підвищення ефективності інноваційного бізнесу, зокрема, через сферу ІТ, і Україна не є винятком. 

Так, у 2021 році Міністерство цифрової трансформації України розпочало реалізацію масштабного проєкту під назвою "Дія Сіті". Дія Сіті – це спеціальний правовий режим (економічне середовище) для ІТ-компаній, де вони матимуть змогу реалізовувати амбітні бізнес-ідеї за сприяння держави. Для належного законодавчого регулювання нового режиму 15 квітня 2021 року Верховна Рада України у першому читанні прийняла проєкт Закону України № 4303 "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" ("Законопроєкт").

Мета Законопроєкту

Як зазначають ініціатори у пояснювальній записці, Законопроєкт спрямований передусім на створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу та розвитку економіки України як цифрової держави. Наприклад, Законопроєкт передбачає гнучкі умови укладення договорів (зокрема, і в режимі онлайн) для залучення іноземних інвесторів та фахівців. Крім того, Законопроєкт має на меті зменшити податковий тягар на резидентів Дія Сіті шляхом запровадження спеціального режиму оподаткування, що визначатиметься Податковим кодексом України. Завдяки запропонованим змінам планується зростання частки високотехнологічних продуктів та послуг у загальному ВВП України до 10%.

Які нововведення пропонує Законопроєкт?

Серед нововведень, запропонованих Законопроєктом, потрібно відзначити нове для українського законодавства поняття "гіг-контракт". Це аналог цивільно-правового договору про виконання робіт та/або надання послуг, однак з деякими особливостями. Зокрема, послуги, що можуть надаватися за таким контрактом, повинні стосуватися виключно ІТ-сфери. Сторони гіг-контракту (компанія та гіг-спеціаліст) можуть встановлювати норми про робочий час та час відпочинку, а гіг-спеціалісти мають змогу працювати як в офісі, так і дистанційно. 

Законопроєкт також містить правове регулювання щодо таких прогресивних механізмів, як договір про нерозголошення, договір про утримання від вчинення конкурентних дій та договір про непереманювання. 

Однією із державних гарантій, визначальних для ефективності Дія Сіті, є закріплений у Законопроєкті принцип стабільності: правовий режим Дія Сіті встановлюється на строк не менше ніж 15 років з дня внесення до реєстру запису про першого резидента Дія Сіті.

Хто зможе бути резидентом Дія Сіті?

Згідно із Законопроєктом, резидентом Дія Сіті зможе бути юридична особа, зареєстрована в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця здійснення господарської діяльності, яка одночасно відповідає усім зазначеним у Законопроєкті вимогам, основними із яких є наступні:

  • здійснює один або декілька видів діяльності, визначених Законопроєктом (комп'ютерне програмування, видання програмного забезпечення, надання програмних продуктів тощо), що вказано у її статуті та (або) відомостях, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; 
  • розмір середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів кожного календарного місяця становить не менше 1 200 євро;
  • середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця становить не менше ніж 9 осіб; та
  • сума чистого доходу юридичної особи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) у межах діяльності, визначеної Законопроєктом, в середньому становить не менше ніж 90% усього чистого доходу цієї юридичної особи.
Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us