Виробництво біометану в Україні: що пропонує законопроєкт № 5464?

9 вересня 2021 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проєкт Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про альтернативні види палива" № 5464, який вперше вводить в законодавство поняття "біометан" ("Законопроєкт").  

Згідно із положеннями відповідного Законопроєкту, біометан – це біогаз, що за своїми фізико-технічними характеристиками відповідає вимогам нормативно-правових актів до природного газу для подачі до газотранспортної та газорозподільної системи або для використання в якості моторного палива.

Необхідність такої законодавчої ініціативи зумовлена екологічністю біометану, перспективністю його виробництва в України за рахунок великої кількості аграрних відходів, можливістю заміни ним імпортного газу та відсутністю потреби з виділення коштів на модернізацію газотранспортної системи для нього. Більше того, фізико-технічні характеристики біометану співпадають із відповідними характеристиками природнього газу. Відтак, біометан як "зелений" газ є еквівалентним природньому в аспектах законодавчого регулювання. Також за рахунок біометану передбачається здобуття енергетичної незалежності та поліпшення ситуації в енергетичному секторі України. 

Законопроєктом визначено, що подання біометану до газорозподільної та газотранспортної систем здійснюється згідно з положеннями Закону України "Про ринок природного газу". У свою чергу, виробник біометану, який бажає подавати свій продукт до газотранспортної або газорозподільної системи, повинен зареєструватись у реєстрі біометану ("Реєстр"). Реєстр буде вестися Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України з метою реєстрації поданого до та відібраного з газотранспортної або газорозподільної системи обсягу біометану та формування гарантій походження біометану. 

Виробник біометану буде зобов'язаний щомісяця вносити до Реєстру інформацію щодо обсягів біометану, поданого до газотранспортної або газорозподільної системи, країни його походження, сировини, з якої його вироблено тощо. Після внесення відповідної інформації до Реєстру, виробник біометану безоплатно отримує гарантію походження біометану.

Гарантія походження біометану – це документ, який підтверджує, що біометан вироблений з біомаси, та містить інформацію про обсяг біометану, що поданий до газотранспортної або газорозподільної системи. 

Окрім запровадження ринку біогазу в Україні, Законопроєкт дозволить експортувати біометан за кордон, в першу чергу на ринок ЄС за рахунок реєстру та двосторонніх договорів про взаємодію реєстрів, а також підвищить привабливість біогазових проєктів для інвесторів.

Більш детально із положеннями Законопроєкту можна ознайомитися за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us