Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" ухвалено

Публікації
31.12.2021 1673

14 грудня 2021 року було прийнято Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" ("Закон"). Закон прийшов на зміну застарілого законодавства про ринки фінансових послуг, норми якого відповідають реаліям 2001 року і вже давно не ідуть в ногу з часом. Наразі Закон готується на підпис Голови Верховної Ради України. Опісля Закон набере чинності з 1 січня 2024 року.

Серед змін регулювання, передбачено, що вимоги до мінімального розміру статутного капіталу фінансових компаній та ломбардів встановлюються пропорційно залежно від послуг, що надаються. Наприклад, для ломбардів, які планують надавати виключно фінансову послугу з надання коштів та банківських металів у кредит, встановлено вимогу мінімального статутного капіталу у розмірі 1 млн грн, але якщо ломбард буде надавати всі або будь-які інші послуги з переліку, встановленого законом – 5 млн грн. Для фінансових компаній встановлюють вимоги до мінімального розміру статутного капіталу відповідно у 3, 5 або 10 млн грн, залежно від кількості та характеру послуг, які планує надавати компанія.

Також спрощено процедуру набуття істотної участі у фінансовій компанії та ломбарді. Тепер відсутня вимога про отримання попереднього погодження регулятора. Подача документів про зміну структури власності надавача фінансових послуг включає необхідність подачі інформації про нових власників.

Окрім того, за Законом регулятором може виступати або Національний банк України, або Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, згідно з розподілом повноважень, визначеним Законом. Так, Національний банк України здійснюватиме державне регулювання фінансових та супровідних до них послуг у наступних сферах:

  • страхування;
  • надання коштів та банківських металів у кредит;
  • залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню;
  • фінансовий лізинг;
  • факторинг;
  • надання гарантій;
  • торгівля валютними цінностями; та
  • фінансові платіжні послуги.

 

Натомість, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, згідно з розподілом повноважень матиме повноваження здійснювати державне регулювання у разі надання фінансових послуг, що надаються в межах професійної діяльності на ринках капіталу. До такої професійної діяльності на ринках капіталу, зокрема, належить:

  • діяльність з торгівлі фінансовими інструментами;
  • діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами;
  • клірингова діяльність;
  • депозитарна діяльність;
  • діяльність з управління активами інституційних інвесторів;
  • діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю; та
  • діяльність з адміністрування недержавних пенсійних фондів.

 

Законом скасовану процедуру реєстрації фінансової установи. Тепер ця процедура, зокрема набуття статусу фінансової установи та включення запису до відповідного реєстру, поєднана з отриманням ліцензії на надання фінансових послуг. Єдина ліцензія буде містити повний перелік фінансових послуг, які фінансові компанії та ломбарди мають право надавати з можливістю розширення такого переліку для фінансових компаній.

Раніше фінансові компанії та ломбарди могли здійснювати лише діяльність з дання фінансових послуг. Закон змінює це і дозволяє, за умови дотримання обмежень, іншу господарську діяльність.
Закон також оновлює регулювання корпоративного управління та контролю. Це зумовлено ризик-орієнтованим підходом, закладеним для контролю діяльності надавачів фінансових послуг. Не оминув закон і можливостей запровадження інновацій на ринку фінансових послуг. Зокрема, Національний банк України має право створювати платформу для тестування інноваційних послуг та технологій.

Детальніше із текстом Закону можна ознайомитися за посиланням

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Старший юрист
kylchynska@everlegal.ua

 

 

Юрист
horodniuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us