Законопроект № 5644 щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності очікує на розгляд

Публікації
23.11.2021 969

19 жовтня 2021 року до порядку денного шостої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання було внесено Законопроект № 5644 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності від 10 червня 2021 року ("Законопроект"). 20 жовтня 2021 року Законопроект отримав схвальний висновок комітету, в якому рекомендовано Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Законопроект пропонує чимало змін, які стосуються не лише нотаріату безпосередньо, але і корпоративних питань ведення бізнесу. Зокрема, Законопроект прибирає поділ нотаріату на державних та приватних нотаріусів, встановлює визначення нотаріальної діяльності та її засади, уточнює положення щодо регулювання такої діяльності, а також передбачає ведення єдиного реєстру нотаріусів. Законопроект також врегульовує питання діяльності органів професійного саморегулювання нотаріату.

Зміни, запропоновані у Законопроекті, серед іншого, спрямовані на осучаснення діяльності нотаріуса, зокрема передбачають наявність кваліфікованого електронного підпису, ведення електронної системи нотаріату. Серед переліку нотаріальних дій, які вчиняються нотаріусами, з’явились:

  • засвідчення паперової або електронної копії паперового документа або виписки з нього; 
  • засвідчення паперової копії електронного документа; 
  • встановлення факту родинних відносин між фізичними особами; 
  • встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі; та 
  • забезпечення доказів.

 

Частина нововведень зачіпає безпосередньо корпоративні питання ведення комерційної діяльності окремих юридичних осіб. Зокрема, для державної реєстрації змін до відомостей про розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників ТОВ або ТДВ необхідно подавати примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) нотаріально посвідченого договору відчуження частки (частини частки). Якщо ж настання правових наслідків, передбачених договором, пов'язане з настанням певної обставини – також і акт приймання-передачі частки. Для того, щоб така вимога не застосовувалась до юридичної особи, необхідно, щоб статут ТОВ або ТДВ передбачав необов'язковість нотаріального посвідчення договору відчуження частки (її частини) у статутному капіталі товариства.

Ще одним пов'язаним нововведенням є неподільність вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації, що за нею слідує, – державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу повинна слідувати відразу після вчинення посвідчувального напису на договорі відчуження частки у статутному капіталі юридичної особи. Така вимога не застосовується лише якщо договір пов'язує правовий наслідок з настанням певної обставини. На відміну від положень Законопроекту, попередня редакція цієї норми передбачала виняток із загального правила для ТОВ, ТДВ та АТ (незалежно від прив’язки наслідків до настання певної обставини).

Окрім вищезазначених змін, Законопроект також передбачає обов'язкове укладення договору у наступних випадках:

  • передача господарському товариству (включаючи ТОВ та ТДВ) майна (крім грошей та цінних паперів) як вкладу учасника (у випадку передачі нерухомого майна – вимагає нотаріального посвідчення);
  • внесення додаткового вкладу у статутний капітал ТОВ або ТДВ (вимагає нотаріального посвідчення, якщо інше не передбачено статутом);
  • відчуження частки (частини частки) у статутному капіталі господарського товариства (включаючи ТОВ та ТДВ) (вимагає нотаріального посвідчення, якщо інше не передбачено статутом);
  • передача господарським товариством (включаючи ТОВ та ТДВ) майна учаснику, який вийшов, замість грошових коштів (у випадку передачі нерухомого майна – вимагає нотаріального посвідчення);
  • набуття ТОВ або ТДВ частки у власному статутному капіталі (вимагає нотаріального посвідчення, якщо інше не передбачено статутом).

 

Ознайомитися із текстом Законопроекту можна за посиланням.

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Юлія Кильчинська

Старший юрист

kylchynska@everlegal.ua

 

Ольга Городнюк

Юрист

horodniuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us