Законопроєкт про тимчасові адміністрації

1 грудня 2021 року Міністерство енергетики України ("Міненерго") опублікувало на своєму офіційному сайті Проєкт Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо введення тимчасової адміністрації у разі загрози порушення безпеки постачання електричної енергії" ("Законопроєкт").

Відповідно до Законопроєкту, пропонується ввести тимчасові адміністрації до: 

1.    суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність в енергетичній сфері у разі порушення ними безпеки постачання, критерії/види якої зазначені у Правилах про безпеку постачання електричної енергії; та
2.    учасників ринку електроенергії-суб'єктів природних монополій у разі порушення ними ліцензійних вимог господарської діяльності таких суб'єктів.

Передбачається, що введення таких тимчасових адміністрацій буде здійснюватися за ініціативи Міненерго, за повідомлення Кабінету Міністрів України ("Кабмін"). Наступними етапами будуть проведення консультацій, розроблення Міненерго проєкту відповідного рішення, його розгляд та потенційне прийняття Кабміном.

Відповідно, Законопроєкт планує розширити перелік правопорушень на ринку електроенергії, додавши до нього порушення правил безпеки постачання електроенергії та неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації Міненерго, що необхідна йому для виконання функцій моніторингу безпеки постачання електроенергії, зумовлюючи адміністративну відповідальність у вигляді: 

•    попередження про необхідність усунення порушень;
•    штраф;
•    зупинення дії ліцензії; та
•    анулювання дії ліцензії.

Такі тимчасові адміністрації будуть вводитися строком не більшим, ніж на 6 місяців з можливістю його продовження. При цьому, до тимчасового адміністратора будуть переходити повноваження всіх органів управління учасника ринку електроенергії, а до державних підприємств, установ, організацій, або державних акціонерних товариств будуть передаватися в управління всі активи та/або корпоративні права учасників ринку електроенергії, які порушили правила про безпеку постачання електроенергії.

Проте представники відновлювальної енергетики критично сприйняли таку законодавчу ініціативу від Міненерго. Тому від імені багатьох представників цього сектору, Українська Вітроенергетична Асоціація ("УВЕА") звернулася до Міністра Енергетики з проханням виключити Виробників з під дії механізму про введення тимчасової адміністрації. УВЕА повідомила, що метою Законопроєкту є наділення Міненерго "невластивими йому функціями впливу на учасників ринку завдяки введенню тимчасових адміністрацій", що призведе до неможливості виконання учасниками взятих на себе зобов'язань за договорами купівлі-продажу електроенергії. Більше того, такі зміни призведуть до фактичної націоналізації об'єктів електроенергетики без компенсації Виробникам та інвесторам, що суперечить принципам побудови конкурентного ринку електроенергії та низці Директив ЄС, що матиме негативний ефект на процесі уніфікації Україною свого законодавства із правом ЄС в рамках виконання приписів Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС від 2014 року.

Детальніше із текстом Законопроекту можна ознайомитися за посиланням

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

 

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us