Для IT-галузі розробляють зміни до Класифікатора професій

Новини ІТ
02.11.2020 1626

Національний класифікатор України ДК 003:2010 "Класифікатор професій" ("Класифікатор") – це офіційний документ, що закріплює та систематизує назви професій та визначає правила утворення нових назв.

Класифікатор затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 327 від 28 липня 2010 року і є обов'язковим для застосування у трудових відносинах. Так, Класифікатору мають відповідати назви посад працівників, зазначені у штатному розписі, трудовій книжці та інших документах. У зв'язку із цим, відповідальна за ведення документації особа зобов'язана використовувати лише ті назви професій, які передбачені Класифікатором, або похідні від них. Коли ж виникають нові професії, не вказані в Класифікаторі, доводиться використовувати старі назви професій, що не відображають в повній мірі особливості роботи працівника.

Для чого потрібно оновлювати Класифікатор?

Для зручності застосування Класифікатор має відображати актуальний стан ринку зайнятості. Чинна редакція Класифікатора передбачає багато непоширених та нерідко застарілих професій (наприклад, готувач білизни до прасування, складальник шприців) і, одночасно, не містить низки найбільш поширених професій, особливо професій у IT-галузі, адже вони з'явилися відносно нещодавно. Наразі Класифікатор передбачає такі застарілі назви для професій IT-фахівців, як, наприклад, програміст прикладний, програміст системний, технік-програміст, фахівець з інформаційних технологій тощо. Про більшість сучасних IT-професій (наприклад, IT-аудитор, дизайнер бази даних, розробник бази даних, системний конфігуратор) у чинній редакції Класифікатора не згадується. 

Для оновлення Класифікатора в частині IT-професій та діджитал-маркетингу, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України ініціювало створення робочої групи, до складу якої увійшли фахівці з різних міністерств та відомств, у тому числі з Міністерства цифрової трансформації України ("Мінцифра").

Як відбувається оновлення Класифікатора?

Як зазначено у повідомленні Мінцифри, робоча група уже розробила перелік із 76 професій у сфері ІТ та діджитал-маркетингу. 

Перелік містить назву професій українською та англійською мовами, опис та компетенцію для кожної професії, а також код ISCO-08 (Міжнародної Стандартної Класифікації Професій). Перелік назв професій був опублікований у відкритому доступі, ознайомитись із ним можна тут

Наразі перелік не є остаточним, і Мінцифра закликала представників індустрії (IТ-фахівців, HRів та власників IT-компаній) залишати свої пропозиції щодо зміни переліку на сторінці міністерства у Facebook.

Які проблеми вирішать зміни до Класифікатора?

Зміни до Класифікатора дозволять використовувати сучасні назви професій IT-фахівців у офіційній документації. Таким чином, при прийнятті на роботу нового IT-фахівця роботодавцю більше не буде потрібно підбирати застарілий аналог для сучасної професії. 

Окрім того, зміни до Класифікатора матимуть значення і для загального реформування IT-сфери, зокрема, для створення сприятливої системи оподаткування для IT-бізнесу. 

Так, згідно із законопроєктами, які зараз знаходяться на розгляді Верховної Ради України, податкові пільги надаватимуться лише тим IT-компаніям, у яких певна частка IT-фахівців працюють за трудовим договором та належать до певної категорії ІТ-професій. Спеціальними нормативними актами буде визначено, до представників яких професій, за новим Класифікатором, стосуватимуться вимоги. Детальніше щодо реформи оподаткування IT-компаній можна прочитати тут.

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us