Набув чинності Закон про спрощення приєднання до електричних мереж

На початку серпня ми повідомляли про прийняття Верховною Радою України у другому читанні Законопроєкту №5009 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж". Після його підписання Президентом України 15 серпня 2021 року, Закон набув чинності 20 серпня 2021 року ("Закон"). 

Нагадаємо, що ключовими змінами, які вводить Закон, є:

  • впровадження механізму "єдиного вікна", що полягає у можливості звернення до єдиного суб'єкта із заявами, запитами, вихідними даними, необхідними для проєктування та здійснення будівельно-монтажних робіт, узгодження проєктної документації та будівництва, реконструкції та переоснащення електроустановок тощо. Для впровадження вказаного механізму створюється Єдиний державний інформаційний веб-портал "Єдине вікно замовників та розробників проектної документації";
  • визначення, що договір про приєднання до електричних мереж, укладений до набрання чинності Законопроєкту, є чинним до закінчення строку, передбаченого в такому договорі. Якщо строк дії договору не визначено, то він вважається чинним до 1 січня 2024 року (якщо сторони не домовились про інше, уклавши додаткову угоду).
  • продовження терміну дії технічних умов на приєднання для об'єктів, що виробляють електричну енергію з енергії вітру до 31 грудня 2022 року (за умови, що попередній договір купівлі-продажу електроенергії із ДП "Гарантований покупець" щодо таких об'єктів було укладено до 31 грудня 2019 року); та
  • спрощення та детальна регламентація процедури встановлення земельних сервітутів для прокладання та експлуатації лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури, а також порядку розроблення та погодження документації із землеустрою та проектної документації для встановлення таких земельних сервітутів.

 

Автори Закону, зокрема, Андрій Герус, передбачають, що "термін приєднання до електромереж зменшиться у 2,5 рази за рахунок спрощення процедури землевідведення та документальних процедур обленерго, системи "єдиного вікна" та проведення приєднання замовника "під ключ". Закон усуває складну процедуру оформлення прав на земельні ділянки, необхідні для розміщення об’єктів енергетики.

Також законопроект повинен підняти позиції України у міжнародному рейтингу Doing Business, що, по суті, й зумовило докорінні зміни (наразі Україна посідає 128 місце за параметром легкості приєднання до електричних мереж).

Водночас, відмітимо, що наразі складно оцінити ефективність нововведень, передбачених Законом. Наприклад, неможливо передбачити безперебійність функціонування Єдиного вікна замовників та розробників проектної документації та стверджувати, що його запровадження дійсно спростить процедури розробки землевпорядної та проектної документації. 

Ознайомитись із текстом Закону можна за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us