Зміни в реалізації "зеленого" тарифу
26 серпня 2021 року Міністерство енергетики України ("Міненерго") на своїй офіційній сторінці оголосило про оприлюднення проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на ринкових засадах" ("Законопроєкт"). Йдеться про встановлення нової моделі продажу електроенергії за "зеленим" тарифом. Пропонують запровадити систему Feed-in-Premium, тобто контрактів на різницю ("Система контрактів на різницю "), замість чинних фіксованих платежів за Feed-in-Tariff.
Наразі усі Виробники, що реалізують електроенергію за "зеленим" тарифом ("Виробники") за укладеними з ДП "Гарантований покупець" ("Гарантований покупець") договорами, є членами його балансуючої групи. Відповідно, саме Гарантований покупець є відповідальним за баланс для Виробників, викуповуючи усю відпущену ними електричну енергію. Ініціатори Законопроєкту вважають, що відсутність конкурентних умов на ринку електроенергії ускладнює та збільшує вартість балансування режимів роботи енергосистеми.
Так, Система контрактів на різницю передбачає кілька нововведень:
- Виробники набуватимуть права на отримання компенсації від Гарантованого покупця у розмірі різниці між визначеним "зеленим тарифом" або аукціонною ціною та ринковою ціною.
- Виробники виступатимуть самостійними учасниками ринку, адже матимуть зможу самостійно продавати електроенергію без посередництва Гарантованого покупця. Водночас, вони зможуть створювати власні балансові групи, адже будуть наділені правом виходити із таких груп Гарантованого покупця. Тоді Виробники матимуть усі можливості для оптимізації та керування небалансами власного портфеля об'єктів, відповідно до умов ринку.
Окрім того, пропонується продовжувати використання аукціонів на будівництво нових об'єктів "зеленої" енергетики. Однак строк підтримки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок, за результатами аукціону скоротиться до 15 років.
Фактично, Законопроєкт націлений на стимулювання виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії, а також Виробників до налагодження механізмів балансування енергосистеми.
Із текстом Законопроєкту можна ознайомитися за посиланням.
За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:
Керуючий партнер
deyneko@everlegal.ua
Партнер
olenyuk@everlegal.ua
Юрист
vatutina@everlegal.ua