Спрощення процедури приєднання до електромереж
На початку липня ми повідомляли про прийняття Верховною Радою України у першому читанні Законопроєкту №5009 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж" ("Законопроєкт"). 15 липня 2021 року Законопроєкт було прийнято у другому читанні.
Нагадаємо, що серед ключових змін, запропонованих в Законопроєкті, є:
- впровадження механізму "єдиного вікна", що полягає у можливості звернення до єдиного суб'єкта із заявами, запитами, вихідними даними, необхідними для проєктування та здійснення будівельно-монтажних робіт, узгодження проєктної документації та будівництва, реконструкції та переоснащення електроустановок тощо. Для впровадження вказаного механізму створюється Єдиний державний інформаційний веб-портал "Єдине вікно замовників та розробників проектної документації";
- визначення, що договір про приєднання до електричних мереж, укладений до набрання чинності Законопроєкту, є чинним до закінчення строку, передбаченого в такому договорі. Якщо строк дії договору не визначено, то він вважається чинним до 1 січня 2024 року (якщо сторони не домовились про інше, уклавши додаткову угоду).
- продовження терміну дії технічних умов на приєднання для об'єктів, що виробляють електричну енергію з енергії вітру до 31 грудня 2022 року (за умови, що попередній договір купівлі-продажу електроенергії із ДП "Гарантований покупець" щодо таких об'єктів було укладено до 31 грудня 2019 року); та
- спрощення та детальна регламентація процедури встановлення земельних сервітутів для прокладання та експлуатації лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури, а також порядку розроблення та погодження документації із землеустрою та проектної документації для встановлення таких земельних сервітутів.
За прогнозами авторів цього законопроекту, зокрема, Андрія Геруса, "термін приєднання до електромереж зменшиться у 2,5 рази за рахунок спрощення процедури землевідведення та документальних процедур обленерго, системи "єдиного вікна" та проведення приєднання замовника "під ключ". Також законопроект повинен підняти позиції України у міжнародному рейтингу Doing Business, що, по суті, й зумовило докорінні зміни (наразі Україна посідає 128 місце за параметром легкості приєднання до електричних мереж).
Водночас, відмітимо, що наразі складно оцінити ефективність нововведень, запропонованих у Законопроєкті. Наприклад, неможливо передбачити безперебійність функціонування Єдиного вікна замовників та розробників проектної документації та стверджувати, що його запровадження дійсно спростить процедури розробки землевпорядної та проектної документації.
Наразі Законопроєкт направлено на підпис Президенту. Ознайомитись із текстом Законопроєкту можна за посиланням.
За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:
Керуючий партнер
deyneko@everlegal.ua
Партнер
olenyuk@everlegal.ua
Юрист
vatutina@everlegal.ua