Об'єднанню енергосистем України та ЄС таки бути: Укренерго сертифікували як ОСП за моделлю ISO

У червні ми повідомляли про набрання чинності Закону України № 1396-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі" ("Закон"), що передбачав можливість сертифікації ПрАТ НЕК "Укренерго" ("Укренерго") як оператора системи передачі ("ОСП") за моделлю ISO. 

17 грудня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ("НКРЕКП") прийняла остаточне рішення на виконання цього Закону ("Рішення"), сертифікувавши Укренерго як ОСП європейського типу.

Нагадаємо, що сертифікація Укренерго здійснюється в межах виконання міжнародних зобов'язань України щодо імплементації Третього Енергопакету ЄС. Третій Енергопакет ЄС передбачає створення єдиного ринку газу та електроенергії в ЄС з метою інтеграції об'єднаної енергосистеми країни до Європейської мережі ОСП ("ENTSO-E"). Водночас, модель ISO (англ. Independent System Operator), тобто модель відділення (анбандлінгу), регулює відносини ОСП та власників системи передачі таким чином, аби ОСП користувався майном, що перебуває у державній власності, як-от: магістральними та міждержавними електричними мережами – задля забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України.

НКРЕКП прийняло остаточне рішення про сертифікацію Укренерго з урахуванням Висновку Секретаріату Енергетичного Співтовариства № 4/21 від 25 листопада 2021 року ("Висновок") до попереднього рішення про сертифікацію ОСП електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП "Про прийняття попереднього рішення про сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії та визнання такою, що втратила чинність, постанови НКРЕКП від 02 червня 2021 року N 901" № 1683 від 1 жовтня 2021 року ("Попереднє Рішення"). Попереднє Рішення підтверджувало в цілому відповідність ОСП вимогам щодо відокремлення та незалежності ОСП згідно з Директивою 2009/72/ЄС, що регламентує спільні правила внутрішнього ринку електроенергії ЄС.

Згідно з Висновком, Секретаріат Енергетичного Співтовариства в цілому підтвердив достатню незалежність Укренерго у розумінні захищеності від контролю та впливу з боку наступних державних органів :

• Кабінету Міністрів України, що контролює діяльність з виробництва та постачання енергії; та

• Міністерства енергетики України, що розробляє та реалізує енергетичну політику. 

Однак, утвердивши остаточне рішення щодо сертифікації Укренерго, НКРЕКП взяло на себе зобов'язання з імплементації та урахування зауважень Секретаріату Енергетичного Співтовариства, викладених у Висновку.

Детальніше із текстом Висновку та Рішення можна за посиланнями. 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us