Утилізація енергетичних відходів в Україні: бути чи не бути?

3 червня 2021 року до Верховної ради України ("ВРУ") подано Проєкт Закону № 5611 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо енергетичної утилізації відходів" ("Законопроєкт"). Нині цей Законопроєкт наданий для ознайомлення та перебуває на етапі опрацювання в профільних комітетах ВРУ. 

Мета Законопроєкту – запровадити в Україні виробництво альтернативного палива – відновлювального палива з відходів. Прикладами такого відновлювального палива з відходів є так звані SRF та RDF: 

  • SRF (solid recovered fuel) – це тверде відновлювальне паливо, що складається переважно з біологічних відходів, і має низький вміст небажаних домішок, придатний для складування та використання споживачами.
  • RDF (refuse derived fuel) – це паливо, отримане із залишків подрібнених та спресованих в брикети чи гранули твердих побутових відходів.

У зв'язку із активним просуванням екологічної реформи в Україні, зокрема зміни підходів до поводження з відходами, ініціатори Законопроєкту вважають його одним із провідних у питанні вирішення нагальних екологічних проблем, зокрема засмічення території України. Ініціатори стверджують, що прийняття Законопроєкту сприятиме зменшенню викидів у повітря, захисту води та ґрунтів, скорочення викидів CO2 та економії первинних енергоносіїв. Наразі використання такого палива в Україні не регулюється.

Відповідно, Законопроєктом передбачено внесення змін до деяких нормативно-правових актів, а саме:

  • Земельний кодекс України передбачатиме звільнення об'єктів з виробництва теплової і електричної енергії, що використовуватимуть SRF та RDF палива, від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
  • Закон України "Про альтернативні види палива" унормує визначення та основні процеси й характеристики відновлюваного палива з відходів, а також передбачить сертифікацію такого палива відповідно до національних стандартів.
  • Закон України "Про теплопостачання" визначить роль органів державної влади під час розподілу теплової енергії, виробленої з відновлюваного палива з відходів, а також порядок розрахунків за таку теплову енергію.
  • Закон України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних енергетичних об'єктів" додасть об'єкти з виробництва теплової і електричної енергії енергію з використанням відновлюваного палива з відходів до складу об'єктів, які можуть розміщуватись на землях енергетики та енергогенеруючих підприємств.
  • Закон України "Про ринок електричної енергії" запровадить додаткові заходи стимулювання і підтримки діяльності суб'єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з відновлюваного палива з відходів, а також покладе на ДП "Гарантований покупець" обов'язки з викупу електричної енергії, виробленої з відновлюваного палива з відходів.

В той же час, Законопроєкт зіштовхнувся із критикою громадськості. Так, Європейська Бізнес Асоціація не підтримує Законопроєкт у поточній редакції та закликає відправити його на доопрацювання. Серед причин, наприклад:

  • термінологічні неточності;
  • відсутність комплексного підходу до розвитку галузі управління відходами, зокрема, в частині залучення інвестицій у проєкти будівництва та запуску ліній переробки відходів у паливо, створення нових робочих місць, спрощення регуляторного поля тощо;
  • ймовірність спотворення конкуренції на ринку електричних послуг;
  • порушення принципів публічних закупівель у частині надання привілеїв для виробників енергії з відходів; та
  • погіршення фінансового становища ДП "Гарантований покупець" та ОСП в результаті покладення на них обов'язку із запровадження нових механізмів покладення спеціальних обов'язків (ПСО) для забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з використанням відновлюваного палива з відходів.

Детальніше ознайомитися із текстом Законопроєкту можна за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us