Верховна Рада України підтримала законопроєкт про спрощення приєднання до електромереж

1 червня 2021 року Верховна Рада України ("ВРУ") прийняла у першому читанні Проєкт Закону №5009 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж" ("Законопроєкт"). Наразі Законопроєкт готується до розгляду у другому читанні. 

Законопроєкт був розроблений в рамках реформи приєднання до електричних мереж. Його мета – максимально спростити та пришвидшити процес приєднання до електричних мереж електроустановок замовників, в першу чергу малого та середнього бізнесу, уникаючи надмірної бюрократії. Такі дії, в свою чергу, сприятимуть нівелюванню корупційних ризиків шляхом зменшення людського чинника на прийняття рішення. 

Головним нововведенням цього Законопроєкту є впровадження принципу "єдиного вікна", що полягає у можливості звернення до єдиного суб'єкта із заявами, запитами, вихідними даними, необхідними для проєктування та здійснення будівельно-монтажних робіт, узгодження проєктної документації та будівництва, реконструкції та переоснащення електроустановок тощо. Зокрема, йдеться про можливість узгодження через "єдине вікно" із заінтересованими сторонами, як-от: органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями – проєктної документації на будівництво електричних мереж. З цією метою для здійснення комунікації створюється єдиний державний веб-портал "Єдине вікно замовників і розробників проєктної документації" в складі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва. 

Створення "єдиного вікна" покликане зменшити кількість посередників та учасників процесу приєднання до електромереж в цілому. Окрім цього, зменшується і бюрократичне навантаження: у Законопроєкті передбачено, що замовники послуг з приєднання зазначають у заяві про приєднання лише дані з електронних реєстрів та додають графічні матеріали із зазначенням точки приєднання.

Законопроєкт також врегульовує питання укладення договорів про встановлення земельного сервітуту на земельних ділянках. Зокрема, передбачається, що строкові земельні сервітути встановлюватимуться на право прокладання та експлуатації кабельних ліній на період їх будівництва або реконструкції, реставрації, капітального ремонту. Крім того, сервітути на земельних ділянках державної та комунальної власності можуть встановлюватися за договором з їх землекористувачами без необхідності укладення такого договору з відповідним органом державної влади. І навпаки: такий договір може бути укладений безпосередньо з відповідним органом державної влади без отримання попередньої згоди землекористувача.

Ба більше, однією із складових реформи приєднання до електричних мереж є питання прозорості та відкритості. Для задоволення цих принципів надаватиметься публічний відкритий доступ до мостобудівного кадастру та інших вихідних даних. 

Детальніше ознайомитися із Законопроєктом можна за посиланням

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us